Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi edinin.

Alan Adı

Alan adı kaydı müşteri panelimize girmiş olduğunuz bilgiler adına kaydedilmektedir. Müşteri panelinize girdiğiniz isim soyisim ve/veya şirket ünvanı adına kayıt yapılmaktadır. Yapmış olduğumuz ve yapacağımız ücretsiz alan adı kampanyalarında da aynı şekilde alan adı tamamıyla size aittir.
Başka bir yerden alınmış bir alan adınız mevcut ise yapmanız gereken bizim DNS adreslerimize alan adınızı yönlendirmek olacaktır. Alan adını aldığınız yerden bu DNS değişikliği yaparak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Hostintegra İnternet Hizmetleri’in DNS’leri şu şekildedir:
ns1.hostintegra.com
ns2.hostintegra.com
EPP kodu alan adınızın şifresidir. Bu şifreyi kullanarak alan adınızı aldığınız firmayı değiştirebilir ve alan adınızı başka bir firmaya taşıyabilirsiniz. com net org gibi alan adınızı bizden aldıysanız müşteri panelinize bağlanarak Alan Adları bölümünden alan adınızın EPP kodunu öğrenebilirsiniz. Eğer başka bir firmadan Hostintegra İnternet Hizmetleri’e alan adınızı transfer etmek istiyorsanız, alan adınızı aldığınız firmanın kontrol paneline bağlanarak EPP kodunuzu not edip, transfer işlemini Hostintegra İnternet Hizmetleri tarafından o şekilde başlatmanız gerekmektedir.
com.tr gibi tr uzantılı bir alan adı almak istiyorsanız bazı belgeler gerekmektedir. Bu belgeleri ve hangi alan adlarının belgesiz alınabileceği bilgisi için alan adları sayfamıza göz atınız.
com net gibi alan adlarınızı Hostintegra İnternet Hizmetleri’e transfer ederken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Transfer siparişini vermeden önce alan adınızın üzerindeki kilidi (lock) kaldırmanız gerekecektir. Ayrıca EPP kodu adı verilen alan adı özel şifrenizi öğrenmeniz gerekmektedir. Bu iki işlemi yaptıktan sonra transfer siparişinizi vererek gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.
İşlemler başladıktan sonra yine sizin tarafınızdan onaylama işleminden geçecektir. Alan adınızda tanımladığınız e-posta adresinize sırasıyla 2 adet e-posta gelecektir. Bu 2 e-posta da İngilizce içeriklidir. Eğer onaylama konusunda destek isterseniz lütfen destek bildirimi açarak bizden yardım isteyiniz. Gelen e-postalarda alan adı transferini onaylıyorsanız tıklayıp teyid edin tarzında link olacaktır. Bu linke tıklayarak işlemi onaylamanız gerekmektedir. E-postalardan biri Amerika’daki firmamızdan, diğeri ise alan adını aldığınız yerden gelecektir. Eğer ilk e-postayı onaylamazsanız, ikincisi gelmeyecektir. İlk e-postayı onaylandıktan sonra gelen ikinci e-posta’da, alan adınızın 5 gün içerisinde transfer olacağı ve herhangi bir işlem yapmanıza gerek olmadığı yazmaktadır. 5 gün boyunca beklemek istemiyorsanız, yine e-postada bulunan doğru linke tıklayarak işlemi hızlandırabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta yanlışlıkla reddetme linkine tıklamanızdır. İşlemi reddedecek linke tıklarsanız işlemin tekrar başlaması için bize bilgi vermeniz gerekecektir.
Alan adı transferi süreleri tamamıyla alan adınızı daha önce aldığınız yerin hızına ve sizin hızınızla alakalıdır. Gelen e-postaları bekletmeden anında onaylarsanız ve alan adınızı aldığınız eski firmanız hızlı bir şekilde geri dönüş yaparsa bu süre oldukça kısalmaktadır. 2 saat ile 1 hafta arasında değişen bir sürede alan adınız transfer edilecektir. Sitenizi alan adı transfer olmadan önce kullanmak istiyorsanız, ilk önce eski firmanızdan DNS değişikliğinizi Hostintegra İnternet Hizmetleri isim sunucularına değiştirerek sitenizin Hostintegra İnternet Hizmetleri hostunda çalışmasını sağlayın. Bundan sonraki aşamalarda herhangi bir kesinti olmadan alan adınız transfer edilecektir.
Satın aldığınız alan adınızı değiştirmeniz veya iade etmeniz maalesef mümkün değildir. Bu sebeple alan adınızı seçerken herhangi bir yazım hatası yapmamaya özen gösteriniz.
Tüm dünya genelinde alan adı ücretleri yıllık olarak ödenmektedir. Hosting hizmetleri ücretleri ise aylık veya yıllık bazda ödenmektedir. Alan adınızı bir sonraki yıl ödeme zamanı geldiğinde ödeme yapmadığınız durumda, alan adınız boşa düşer ve başkası tarafından kayıt edilebilir. Hosting’de ise aylık veya yıllık sürenizi yenilemediğiniz zaman, aldığınız hizmetler durdurulur ve web siteniz ulaşılmaz, e-postalarınız ise çalışmaz hale gelir.

Hosting

Öncelikli olarak toplu e-posta gönderimi, özellikle istenmeyen mesaj tipindeki e-posta gönderimleri hizmet sözleşmemize aykırıdır. SPAM tabir edilen bu gönderimi yapan müşterimizin hizmet sözleşmesi feshedilerek, hosting hesabı sözleşmede belirtildiği gibi durdurulacaktır. Sunucularımız her alan adı için saatte 300 adet mail gönderimi yapabilecek şekilde limitlenmiştir. Bunun dışında yapılan e-posta gönderimleri otomatik olarak engellenmektedir. Sunucularımızı bu şekilde limitlememiz, spam gönderimini engellemek içindir. Spam gönderimi yapıldığı zaman, sunucularımızın IP adresleri kara listelere girmektedir. Bu kara listelere girdiğinizde sunucularımız spam olmayan mailleri dahi gönderip alamamaktadır. Bu sebeple kara listelere girmemek için kısıtlamaya gitmek durumundayız.

Hayır, kullandığınız bilgisayar hosting yapmak için önemli değildir. Hosting bizim sunucularımızda yapıldığı için, sizin bilgisayarınız Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Mac veya Linux veya başka herhangi bir işletim sistemi kullanabilir. Hosting bizim sunucularımızdan yapılmaktadır.
Hayır bilgisayarınızı gece açık bırakmanız gerekmiyor. Tüm hosting yayını bizim sunucularımızdan yapıldığı için sizin bilgisayarınız bu işleme herhangi bir katkıda bulunmuyor. Veri merkezimizde bulunan sunucularımız 7 gün 24 saat 365 gün açık ve size hizmet vermek üzere devamlı olarak çalışmaktadır.
Vermiş olduğumuz hosting hizmetlerinin kesintiye uğramaması için yoğun ve titiz bir şekilde çalışıyoruz. Sunucularımızda herhangi bir aksama, problem veya benzer bir takım şeyler oluşmaması için tüm ekibimiz gece gündüz seferberdir. Sunucularımız içeriden ve dışarıdan 7 gün 24 saat olmak üzere sürekli gözetim altındadır. Yaşanabilecek herhangi bir kesintide ilk önce teknik ekibimiz gözetim sistemlerimizin SMS ve E-posta yoluyla uyarı göndermesiyle haberdar olmaktadır. Proaktif olarak da yapmakta olduğumuz gözetimlerde, sunucumuzda belirli problemler oluşmadan müdahele etme şansına sahibiz. Sunucu bakımlarında müşterilerimizi önceden haberdar ederek, bu bakımları gece geç saatlerde yapmaktayız.
Yedekleme işlemlerimiz günlük olarak çalışmaktadır. Hostingin yapıldığı sunucuya alınan yedekler aynı zamanda farklı bir sunucuya da transfer edilmekte ve offsite dediğimiz ikinci bir yedeği de bu dış sunucuda tutmaktayız. Mevcut sunucuda yaşanabilecek herhangi bir problemde ikinci yedekler dış sunucumuzdan kurtarılabilecektir. Günlük olarak alınan yedekler, bir önceki günün yedekleri üzerine yazılır. Ancak farketmediğiniz bir aksaklık olduğu zaman, gece alınan yedekten geri getirmek pek işe yaramayabilir. O sebeple ekstra yedekleme hizmetimiz bulunmaktadır. Hosting satın alırken ekstra seçeneklerde bulunan yedekleme hizmeti satın alındığı taktirde, haftalık ve aylık yedekler de alınmaktadır. Geri dönüş yapıldığı zaman bir önceki günkü/haftaki/ayki yedeklere dönüş yapmak mümkündür. Ekstra yedekleme ücreti her paketimiz için değişmektedir. Farklı paketlerin farklı boyutları olduğundan, bu boyutları yedeklemek farklı maliyetler getirmektedir. Sitenizin alanı dışında, günlük yedek, haftalık yedek ve aylık yedek olmak üzere toplamda hosting kapasitenizin 3 katı bir alan sadece yedekler için kullanılmaktadır. Arzu ettiğiniz takdirde hosting panelimize bağlanarak sitenizin tüm yedeğini indirmeniz veya başka bir sunucunun FTP adresine göndertmeniz mümkündür.
Hostintegra İnternet Hizmetleri olarak maalesef site yapmıyoruz. İşimiz site hosting altyapısı ve alan adı hizmetleri sağlamak. Sitenizi yaptırmak için başka kişi veya kurumlardan yardım almalısınız. Sitenizi yaptırdığınızda İnternet’te yayınlayabilmek için bir alan adına ve hostinge ihtiyacınız olacak. İşte biz size bunu sağlıyoruz. Ancak temel İnternet bilginiz varsa, Site Yapım Sihirbazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Çeşitli adımlarla sitenizi kolay bir şekilde Site Yapım Sihirbazını kullanarak yapabilirsiniz.Site Yapım Sihirbazı hosting paketlerimizle birlikte tamamıyla ücretsizdir.
Yapacağınız kurulum için oldukça basit bir yöntemimiz var. Hosting Paneline girdiğinizde Otomatik Yazılım Kur butonuna tıklayarak bir çok yazılımı bir kaç dakika içerisinde kurabilirsiniz. Buradaki yazılımlar arasında Joomla, Wordpress, phpBB, SMF, Magento, Drupal, MediaWiki gibi yazılımlar bulunmaktadır. Bu yazılımları otomatik bir şekilde kurabilirsiniz. Ancak bu aşamadan sonra özelleştirmek veya bileşen kurmak gibi işlemleri sizin yapmanız gerekiyor.

Ödeme

Ödeme şekillerimiz şu şekildedir: Havale / EFT ve Kredi Kartı. Havale ve EFT işlemleri için banka bilgileri sayfamıza göz atabilirsiniz. Havale veya EFT’yi yaptıktan sonra, müşteri panelinize bağlanarak havale bildirimi için destek bildirimi açınız ve hangi bankaya havale/eft gönderisini yaptığınızı bildiriniz. İşlemlerinizin daha hızlı yürümesi ve hesabınızın aktif olması için dekontu bir tarayıcı ile tarayarak bize göndermeniz önemlidir. Ödemenizin gerçekleştiğini teyit ettiğimiz anda siparişiniz devreye girecektir. Kredi kartınızla da ödeme yapmanız mümkündür. Kredi Kartı seçeneği ile ödeme yaptığınızda vermiş olduğunuz sipariş otomatik olarak devreye girmekte ve hizmetiniz aktif olmaktadır.
Faturanız ödemenizi yaptırtıktan sonra hemen kesilerek, 10 gün sonra kargo yoluyla tarafınızda gönderilmektedir. 10 TL’nin altında olan faturalar kesilmekte ancak tarafınıza gönderilmemektedir. Bu faturanızı arzu ederseniz tarayarak size e-posta yoluyla ulaştırmamız mümkündür.
Siparişinizin ödemesini kredi kartı ile yaptıysanız, siparişiniz anında devreye girerek size e-posta yoluyla hesap bilgileriniz gönderilmiş olacaktır. Siparişiniz ile size 4-5 adet e-posta gönderildiği için, bazı ücretsiz e-posta servislerinde e-postaların bazıları junk veya spam klasörüne düşmüş olabilir. Hostintegra İnternet Hizmetleri tarafından gönderilen e-postaların mutlaka size ulaşıp junk klasörüne düşmemesi için hostintegra.com adresini filtreleyerek junk’a girmemesini sağlayınız. Eğer ödemenizi havale/eft veya posta havalesi şeklinde yaptıysanız, ödemeyi yaptığınız banka hesabımızı ve alan adınızı mutlaka bize bildirmelisiniz. Bu bildirim esnasında banka dekontunu tarayarak göndermeniz işlemlerinizi hızlandıracaktır. Ödemenizin yapıldığı onaylandıktan sonra vermiş olduğunuz sipariş devreye girerek size e-posta yoluyla bilgi verilecektir.

Copyright © 2015 - 2021 - Hostintegra.com - All Rights Reserved.